Czym charakteryzują się buraki ćwikłowe?
Choć jest to warzywo wykorzystywane w kuchni w niemal każdym domu, to nie wszyscy wiedzą, co je tak naprawdę cechuje. Burak ćwikłowy przyjmuje trojaką formę: jednoroczną, dwuletnia i trwałą. Do jego cech charakterystycznych należy przede wszystkim kolor. Znany jest ze swojego czerwonego korzenia spichrzowego i czerwonawych liści. Należy jednak podkreślić, że burak ćwikłowy może też mieć biały lub żółty korzeń. Jest to roślina jadalna, która ma szerokie zastosowanie w gastronomii – o czym opowiemy nieco szerzej w dalszej części przygotowanego przez nas artykułu.
W kontekście buraków ćwikłowych warto wspomnieć również o ich wartościach odżywczych. W młodych liściach tych warzyw znajduje się dużo białka i soli mineralnych – więcej niż w korzeniach. Korzenie natomiast bogate są w cukry, witaminy z grupy B oraz witaminę C, choć nie brakuje w nim również soli mineralnych i białka. Burak ćwikłowy to także idealne źródło błonnika, dzięki któremu usprawniany jest układ trawienny. Zawiera też rozmaite kwasy: cytrynowy, winny, jabłkowy i szczawiowy.
Do czego wykorzystane są buraki ćwikłowe?
Ze względu na wszystkie te cechy buraki ćwikłowe są warzywami często uprawianymi. Polska jest zdecydowanie największym producentem buraków ćwikłowych w całej Unii Europejskiej. Polacy chętnie wykorzystują w kuchni te warzywa, przygotowując z nich różnorakie dania. Młode liście buraków ćwikłowych wykorzystuje się przede wszystkim do przygotowania aromatycznej zupy – botwiny. Burak jest też świetnym dodatkiem do surówek i sałatek. Ze względu na swoje właściwości odżywcze, a także duże znaczenie dietetyczne, bardzo często stosowany jest także jako składnik soków – przygotowywanych z myślą o zgubieniu zbędnych kilogramów lub po prostu budowaniu swojej odporności i ogólnie pojętego zdrowia.