Charakterystyka ziemniaków odmiany Omega
W Polsce znaleźć możemy różne odmiany ziemniaków. Pomimo, że wielu z nas na co dzień nie zwraca większej uwagi na typ ziemniaków, które kupuje, wybór właściwej odmiany ma bardzo duże znaczenie. Każda odmiana cechuje się bowiem innymi właściwościami, dlatego też różne gatunki sprawdzą się podczas przygotowania różnego typu potraw. Na szczególną uwagę zasługują ziemniaki odmiany Omega. Warto więc poznać ich zastosowanie oraz charakterystykę.
Typy ziemniaków dostępne na rynku
Sektor rolniczy jest bardzo rozbudowany, dlatego też znajdziemy kilka różnych odmian ziemniaków. Różnorodność tej warzywa sprawia, że może być ono wykorzystywane w różnych formach oraz do różnego typu potraw. Ziemniak traktowany jest często jako dodatek, jednak może on również stanowić główny element dania, jeżeli tylko odmiana dobrana jest zgodnie z przeznaczeniem. Ziemniaki stanowią źródło witaminy B i C oraz są pełnie fosforu, magnezu i potasu. Ziemniaki można podzielić na 3 główne grupy – ziemniaki typu A, B i C. Ziemniaki typu A są nazywane inaczej sałatkowymi, ponieważ mają zwartą strukturę oraz się nie rozgotowują. Do najpopularniejszych należą ziemniaki z grupy B, czyli tak zwane ziemniaki ogólnoużytkowe. Mają szerokie zastosowanie, ponieważ można wykorzystać je zarówno do zapiekanek i zup, jak i jako dodatek do mięsa. Ziemniaki typu C są z kolei kruche po ugotowaniu, dlatego idealnie sprawdzą się do zrobienia puree lub placków ziemniaczanych.
Cechy ziemniaków odmiany Omega
Omega jest jedną z popularnych odmian ziemniaka. Według powyższej klasyfikacji ten rodzaj ziemniaka zaliczyć można do odmiany typu C, ponieważ jest to ziemniak, który doskonale sprawdzi się do wyrobu chipsów lub frytek. Ziemniaki typu Omega są odmianą średnio wczesną, która może być przechowywana nawet przez długi czas. Omega ma w sobie dużą zawartość suchej masy i charakteryzuje się niską zawartością cukru, dlatego idealnie nadają się do przerobu na chipsy, szczególnie po długim okresie przechowywania. Odmiana ta bardzo dobrze przyswaja azot, a więc nie musi być także tak często nawożona, jak inne odmiany.